Stanisław Antoni Ratold, pseudonim Merliński, właściwie Stanisław Sulima-Zadarnowski (1893-1926) piosenkarz kabaretowy i estradowy, autor tekstów. Studiował na Politechnice Warszawskie.

Po raz pierwszy pojawił się na scenie w 1915 r. w warszawskim teatrzyku „Chochoł”. Szybko zdobył sympatię publiczności. Dokonał wówczas pierwszych nagrań płytowych dla wytwórni „Venus” i w „International Concert Record” pod pseudonimem Zdzisław Sokoła. Niedługo potem zaangażowała go po raz pierwszy „Syrena Record”. Na jej płytach nagrał wiele pozycji ze swego repertuaru, a także piosenki wojskowe, legionowe, romanse itp. Dokonał np. najwcześniejszego nagrania Pierwszej Brygady.

Od 1917 r. występował w kabarecie „Czarny Kot”, następnie w latach 1918–1921 w „Mirażu”. W 1920 r. grał gościnnie w teatrach kabaretowych Lwowa. Od 1921 r. grał kolejno w teatrach warszawskich: „Qui pro Quo”, „Stańczyk”, „Olimpia”, „Eldorado”.

Pisał teksty wykonywanych przez siebie utworów (romanse, piosenki, przeboje kabaretowe), a także przygotowywał i prowadził konferansjerkę. Występował czasem jako Stanisław Sulima-Zadarnowski. Był gwiazdorem warszawskich kabaretów w pierwszych latach po odzyskaniu niepodległości. Zginął w niewyjaśnionych okolicznościach w Warszawie.